O czym trzeba pamiętać, sporządzając bilans
31 marca mija termin sporządzenia sprawozdania finansowego. Niektóre zmiany w ustawie o rachunkowości wprowadzone 1 stycznia br. dotyczą już tego sprawozdania
Zamknięcie ksiąg to konieczność sporządzenia sprawozdania finansowego. To, czy będzie to proces łatwy, czy trudny, zależy od wielu czynników, m.in. od stopnia zorganizowania systemu rachunkowości, organizacji systemów kontroli wewnętrznej.
Bilans to element sprawozdania finansowego obok rachunku zysków i strat, informacji dodatkowej oraz rachunku przepływów pieniężnych i zestawienia zmian w kapitale (funduszu) własnym w przypadku niektórych jednostek. Jednak potocznie często używa się pojęcia bilans do określenia całego sprawozdania finansowego. Zestawienie zmian w kapitale/funduszu własnym oraz rachunek przepływów pieniężnych sporządzają jednostki zobowiązane do badania sprawozdań finansowych.
Spółki kapitałowe, spółki komandytowo-akcyjne, towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych, spółdzielnie, przedsiębiorstwa państwowe do bilansu powinny dołączyć sprawozdanie z działalności za okres nim objęty.
Od 1 stycznia 2009 r. obowiązuje część zmian wynikających z ustawy z 18 marca 2008 r. o zmianie ustawy o rachunkowości (DzU nr 63, poz. 393). Niektóre regulacje dotyczą już sprawozdania finansowego za 2008 r.,tj.: zmiana definicji członka organu jednostki, definicji kierownika jednostki, odpowiedzialności osobowej za sprawozdanie finansowe i sprawozdanie z działalności oraz rozszerzenie zakresu informacji.
Nowe dane w informacji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta