Koniec macierzyńskiego to początek ulg zusowskich
Trzyletni okres zwolnienia w opłatach na Fundusz Pracy liczymy od następnego miesiąca po zakończeniu urlopu rodzicielskiego. Nawet jeśli pracownik bezpośrednio po nim wypoczywa lub choruje
– Od tego roku przepisy zwalniają pracodawców z płacenia składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych przez 36 miesięcy wobec wracających z urlopów macierzyńskich. Od kiedy mam zacząć liczyć te 36 miesięcy? Nasza pracownica skończyła urlop macierzyński 6 kwietnia 2009 r. Nie wróciła jednak do pracy, ale od razu wykorzystała cały zaległy i bieżący urlop wypoczynkowy, na którym będzie do 16 czerwca. W firmie pojawi się 17 czerwca. Czy ulgi w składkach powinnam jej liczyć od:
- dnia następnego po urlopie macierzyńskim, czyli od 7 kwietnia,
- miesiąca następnego po urlopie macierzyńskim, czyli od 1 maja,
- fizycznego powrotu do pracy po urlopie wypoczynkowym, czyli od 17 czerwca,
- miesiąca następnego po powrocie do pracy, czyli od 1 lipca 2009 r.? – pyta czytelniczka DOBREJ FIRMY.
Od 1 stycznia 2009 r. pracodawcy oraz inne jednostki organizacyjne nie muszą opłacać składek na Fundusz Pracy (2,45 proc. podstawy wymiaru) za pracowników wracających z urlopów macierzyńskich, w tym dodatkowych, oraz wychowawczych przez trzy lata, licząc od pierwszego miesiąca po powrocie z urlopu. Przez taki sam okres obowiązuje ich ulga w odprowadzaniu za te osoby składek na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (0,10 proc. podstawy wymiaru).
Jakie to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta