Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bez składek na Fundusz Pracy dla wracającej z macierzyńskiego

29 kwietnia 2009 | Gazeta prawa i podatków | Sylwia Gortyńska

Właśnie z urlopu macierzyńskiego wraca jedna z naszych pracownic. Czy to prawda, że przez pewien czas nie musimy za nią opłacać składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych? Jeśli tak, to z czego wynika takie zwolnienie?

Tak Przepisy ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy stanowią, że pracodawcy nie opłacają składek na Fundusz Pracy za zatrudnionych pracowników powracających z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub urlopu wychowawczego w okresie 36 miesięcy, począwszy od pierwszego miesiąca po powrocie z tych urlopów. Z kolei ustawa o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy zwalnia z opłacania składek na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych za tych pracowników. Dotyczy to także okresu 36 miesięcy, począwszy od pierwszego miesiąca po powrocie z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego.

Podstawa prawna:

– art. 104a ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jedn. DzU z 2008 r. nr 69, poz. 415 ze zm.);

– art. 9a ustawy z 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (DzU nr 158, poz. 1121 ze zm.).

Brak okładki

Wydanie: 8305

Spis treści
Zamów abonament