W sprawie o zachowek wolno żądać więcej
Zasadniczo wystąpienie do sądu przerywa bieg przedawnienia, lecz tylko co do konkretnej kwoty wskazanej w pozwie. To ograniczenie nie dotyczy jednak roszczenia o zachowek – orzekł Sąd Najwyższy
SN niedawno potwierdził, że wniesienie sprawy o zachowek przerywa bieg przedawnienia w odniesieniu do takiej jego kwoty, jaka zgodnie z ustaleniami sądu należy się uprawnionemu do zachowku na dzień orzekania o nim.
Testament na rzecz kuzynki
Marian P., adoptowany syn małżonków Jana i Anny P., był jedynym ich dzieckiem. Po śmierci matki okazało się, że pozostawiła ona testament, w którym cały swój majątek przekazała kuzynce, Marii P.
W pozwie o zachowek podaje się tylko wstępną jego wartość
Marian P. wystąpi przeciwko spadkobierczyni do sądu z żądaniem zachowku. Jako jedyny spadkobierca ustawowy matki ma prawo do zachowku w wysokości połowy majątku pozostawionego przez matkę. Na ten majątek składał się przede wszystkim udział w kamienicy położonej w Krakowie. Marian P. domagał się połowy wartości tego udziału wycenionego wówczas na 213 tys. zł, tj. 106 tys. 500 zł.
W trakcie sprawy Marian...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta