Od początku lutego podwładnym liczymy pełny staż pracy
Nie możesz uszczuplać uprawnień podwładnego dlatego, że przez wiele lat pracował za granicą. Od lutego takie działanie może być uznane za dyskryminację w zatrudnieniu
Czytelniczka ma problem z pracownikiem, który przez wiele lat był kierownikiem baletu w teatrze w Niemczech. Do stażu ma jednak liczone tylko zatrudnienie w Polsce od 1978 do 1988 r. W 2006 r. wrócił do Polski i kontynuuje zajęcia w swoim zawodzie (tancerz i choreograf) na umowę o pracę (na stanowisku kierownika baletu). Czytelniczka pyta, czy jego wysługa lat wynosi tylko 11 lat i siedem miesięcy. Nie jest pewna, czy nie powinna liczyć pełnej kariery, łącznie z zagranicznym stażem. Pracownik przedstawił świadectwa pracy z tamtego okresu. Dodatkowa trudność firmy polega też na tym, że program kadrowo-płacowy w historii pracy kierownika wyszczególnia tylko miejsca zatrudnienia w kraju, nie ma tam miejsca na zagraniczne placówki.
Z automatu
Jeśli pracownik przedstawił dokumenty ze swojego zagranicznego stażu po 1 lutego br., pracodawca nie ma ruchu – musi mu zaliczyć wszystkie lata pracy w Niemczech do jego ogólnej wysługi w kraju.
A wszystko to za sprawą zmienionego od 1 lutego br. art. 86 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (DzU z 2008 r. nr 69, poz. 415 ze zm., dalej ustawa). Modyfikację wprowadziła nowelizacja...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta