Przyjmij na wsi letnika
Jeśli zyski z agroturystyki są jedynie dodatkiem do zarobków z rolnictwa, nie trzeba rejestrować działalności gospodarczej. Wynajmując nie więcej niż pięć pokoi, można też liczyć na preferencje podatkowe
Problemem może się natomiast okazać konieczność załatwienia formalności w różnych urzędach. Nie ma bowiem i najprawdopodobniej nie będzie jednej ustawy o agroturystyce. Przepisy są porozrzucane w różnych aktach prawnych. Ponadto, choć zasadniczo nie są ze sobą sprzeczne, stawiają różne granice. Jedne mówią o wielkości gospodarstwa, inne o liczbie pokoi, jeszcze inne o osiąganych przychodach.
Z informacji Ministerstwa Środowiska wynika, że obecnie w Polsce jest około 9 tys. gospodarstw agroturystycznych, które w zeszłym roku odwiedziło ok. 87 tys. gości. Liczba ta może w najbliższych latach wzrosnąć o kolejne 3 – 4 tys. dzięki inwestycjom, które zostaną dofinansowane w ramach unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Trzeba zgłosić w gminie
Samo założenie gospodarstwa agroturystycznego nie jest bardzo skomplikowane. Najmniej formalności czeka rolników, dla których podstawą utrzymania jest uprawa ziemi czy hodowla, a którzy agroturystykę chcą traktować jako dodatkowe źródło dochodu.
Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej z 2 lipca 2004 r. (tekst jedn. DzU z 2007 r. nr 155, poz. 1095 ze zm.) nie przewiduje w tym wypadku obowiązku rejestracji działalności gospodarczej. Art. 3 tej ustawy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta