Kiedy przysługuje wynagrodzenie z dodatkiem
Pracownikowi zatrudnionemu w systemie równoważnego czasu pracy, z miesięcznym okresem rozliczeniowym, zazwyczaj za pracę w niedziele i święta nie udzielam dnia wolnego od pracy, tylko wypłacam wynagrodzenie wraz ze 100-proc. dodatkiem. Jeżeli w niedzielę pracownik przepracował dziesięć lub 12 godzin i otrzymał w zamian dzień wolny od pracy, to czy różnica pomiędzy dziesięcioma i ośmioma godzinami stanowi godziny nadliczbowe wynagradzane 100 proc.?
Jeżeli pracownik zatrudniony w równoważnym czasie pracy nie otrzymał dnia wolnego za pracę w niedzielę lub święto, to za każdą godzinę pracy w którymś z tych dni należy mu wypłacić normalne wynagrodzenie wraz ze 100-proc. dodatkiem. W przypadku, gdy za pracę w niedzielę lub święto ten podwładny otrzymał ośmiogodzinny dzień wolny od pracy, to za pozostałe godziny pracy w niedzielę lub święto należy mu udzielić czasu wolnego lub wypłacić normalne wynagrodzenie wraz ze 100-proc. dodatkiem.
W sytuacji, gdy pracował on w sobotę (która...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta