Dostałeś za darmo, zapłać podatek
Służbowy samochód do prywatnych celów, abonament medyczny dla menedżera czy nieoprocentowana pożyczka dla przedsiębiorcy, to przykłady nieodpłatnych świadczeń, od których organy podatkowe żądają zapłaty podatku. Niektóre takie przysporzenia są jednak wolne od PIT
Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej ustawa o PIT) przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.
Wartość pieniężną świadczeń w naturze określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania. Natomiast wartość pieniężną innych nieodpłatnych świadczeń ustala się w różny sposób, w zależności od tego, co jest ich przedmiotem. Jeśli są nim:
- usługi wchodzące w zakres działalności gospodarczej dokonującego świadczenia – według cen stosowanych wobec innych odbiorców,
- usługi zakupione – według cen zakupu,
- udostępnienie lokalu lub budynku – według...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta