Jak rozliczyć pożyczkę od zagranicznego udziałowca
Wiele polskich spółek działających w grupach kapitałowych jest wspieranych finansowo przez swoje zagraniczne spółki matki lub spółki babki w formie pożyczek. A z tym związane są pewne obowiązki podatkowe
Załóżmy, że spółka z siedzibą za granicą (spółka babka) udziela pożyczki spółce powiązanej, należącej do tej samej grupy kapitałowej, będącej rezydentem w Polsce (spółka D). Pożyczka udzielona jest na spłatę zobowiązań zaciągniętych przez polską spółkę w 2008 r. wobec innej spółki z grupy (spółki matki) z siedzibą za granicą. Przyjrzyjmy się, jakie obowiązki formalne, informacyjne oraz zobowiązania podatkowe ciążą na polskiej spółce D.
Od pożyczki PCC...
Zgodnie z przepisami ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) umowy pożyczki udzielane przez spółki innym spółkom podlegają temu podatkowi według stawki 2 proc. Jednak jeśli ta czynność cywilnoprawna (pożyczka) została dokonana poza terytorium Polski oraz środki pieniężne znajdują się również poza granicami Polski, wówczas nie podlega ona PCC.
Oznacza to, że jeżeli pieniądze będące przedmiotem pożyczki udzielonej przez zagraniczną spółkę babkę polskiej spółce D będą znajdowały się poza granicami Polski i umowa zostanie podpisana przez obie strony również poza granicami naszego kraju, wówczas spółka D nie będzie zobligowana do zapłaty PCC.
...a CIT od odsetek
Polska spółka wypłacając wynagrodzenie spółce babce w postaci odsetek od otrzymanej pożyczki, zobowiązana jest do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta