Wkrótce decyzja o kredycie z MFW
Z Katarzyną Zajdel-Kurowską, przedstawicielką Polski w Międzynarodowym Funduszu Walutowym, rozmawia Paweł Czuryło
RZ: Jeszcze niedawno była pani wiceministrem finansów odpowiedzialnym m.in. za prognozy gospodarcze. Resort finansów podtrzymuje, że wzrost PKB w 2009 r. wyniesie 1,7 proc. Tymczasem MFW mówi o spadku PKB o 0,7 proc., a Komisja Europejska ma wskazać na minus 1,7 proc. To komu trzeba wierzyć?
Katarzyna Zajdel-Kurowska: Obecnie mamy taką niepewność w gospodarce, że możliwy jest zarówno spadek, jak i wzrost PKB. Dane, które ostatnio napływają do Waszyngtonu z różnych stron świata, dają mieszane sygnały dotyczące tempa wzrostu gospodarki światowej. Wciąż nie wiadomo, czy to koniec spowolnienia, jakie będą kolejne fazy cyklu koniunkturalnego. Dziś szczególnie trudno prognozować przyszłość.
Na czym polski rząd może opierać wiarę w uzyskanie dodatniej dynamiki PKB?
W Polsce mamy wciąż dużo niższy spadek produkcji, niż wskazywałoby na to zróżnicowanie regionalne handlu. Polskiej gospodarce mogą pomagać też zakupy dokonywane przez sąsiadów, co jest efektem osłabienia złotego. W kryzysie liczy się cena, więc sąsiedzi, którym też powodzi się gorzej, wybierają tańsze towary w Polsce. Poza tym dopóki w naszym kraju dynamika wynagrodzeń jest wysoka, dopóty konsumpcja będzie wspierała wzrost gospodarczy. Wciąż wierzę, że jest szansa na osiągnięcie w 2009 r. dodatniej dynamiki PKB
Za co odpowiada przedstawiciel...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta