Jak korzystać z księgi wieczystej
Podstawowym dokumentem, którego zażąda notariusz przy transakcji dotyczącej nieruchomości, jest odpis z księgi wieczystej. Bez niego żaden rejent nie sporządzi umowy
Księgę wieczystą prowadzi się w celu ustalenia stanu prawnego nieruchomości. Jeżeli więc jakieś prawo (np. użytkowanie wieczyste, własność) jest ujawnione w księdze wieczystej, to domniemywa się, że jest zgodne z rzeczywistym stanem prawnym. Nawet jeżeli jest inaczej.
Rękojmia wiary
Najważniejszą zasadą dotyczącą ksiąg wieczystych jest rękojmia wiary. Co to znaczy? Chodzi o to, że gdy istnieje rozbieżność między stanem prawnym nieruchomości wpisanym w księdze wieczystej a tym rzeczywistym, to treść księgi rozstrzyga na korzyść tego, kto nabył własność lub inne prawo rzeczowe od osoby wpisanej do księgi (art. 5 ustawy o księgach wieczystych i hipotece).
PrzykładPrzedsiębiorca Jan Wiśniewski kupił nieruchomość od Krzysztofa Nowaka, który widniał w księdze wieczystej jako właściciel, nie poinformował on jednak swojego kontrahenta, że właśnie rozwiódł się z żoną, a sprzedana nieruchomość przypadła jej na skutek podziału majątku.
Jan Wiśniewski nie musi się jednak obawiać, że ją straci, chroni go bowiem rękojmia. Mimo że nabył nieruchomość od osoby niebędącej właścicielem, ale wpisanej w
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta