Bezpłatna pomoc rodziny i pożyczki bez odsetek
Przedsiębiorca, który za darmo korzysta z cudzych rzeczy lub pieniędzy, musi z tego tytułu wykazać przychód z działalności gospodarczej. Chyba że dostał je od najbliższych krewnych i powinowatych
Z art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy o PIT wynika, że przychodem z działalności gospodarczej jest również wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, obliczonych zgodnie z art. 11 ust. 2 – 2b, ale z zastrzeżeniem art. 21 ust. 1 pkt 125.
Ten ostatni przepis mówi, że wolna od podatku dochodowego jest wartość świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, otrzymanych od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn >patrz ramka. Nieodpłatne świadczenia uzyskane od dalszych krewnych i powinowatych nie są objęte zwolnieniem. Zgodnie z art. 21 ust. 20 zwolnienie to nie ma zastosowania do świadczeń otrzymywanych na podstawie stosunku pracy, pracy nakładczej lub na podstawie umów będących podstawą uzyskiwania przychodów zaliczonych do działalności wykonywanej osobiście.
Przychodów zwolnionych nie wykazuje się w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Nie są one także uwzględniane w podstawie opodatkowania (potwierdza to interpretacja Urzędu Skarbowego w Pabianicach z 28 marca 2007 r., USIA/415-7/2007).
Nieoprocentowana i umorzona pożyczka
Przykładem nieodpłatnego świadczenia, którego otrzymanie powoduje powstanie u przedsiębiorcy przychodu opodatkowanego PIT, jest otrzymanie nieoprocentowanej pożyczki/kredytu.
W świetle...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta