Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Internet mógł się narodzić w PRL

04 maja 2009 | Kraj | Cezary Gmyz
Sieć do przesyłania cyfrowych danych konstruowali m.in. inżynierowie, którzy pracowali z genialnym konstruktorem Jackiem Karpińskim. Opracował on w latach 70. pierwszy polski mikrokom- puter K202 (na zdjęciu jeden  z egzemplarzy w Muzeum Techniki w Warszawie)
autor zdjęcia: Dominik Pisarek
źródło: Fotorzepa
Sieć do przesyłania cyfrowych danych konstruowali m.in. inżynierowie, którzy pracowali z genialnym konstruktorem Jackiem Karpińskim. Opracował on w latach 70. pierwszy polski mikrokom- puter K202 (na zdjęciu jeden z egzemplarzy w Muzeum Techniki w Warszawie)

Pracujący nad systemem PESEL już w latach 70. stworzyli komputerową sieć z dostępem z dowolnego miejsca na ziemi. Nikt tego nie opatentował

– Już przed rokiem 1980 mieliśmy coś, co mogło się stać Internetem: oprogramowanie łączące w sieć komputery różnych firm z różnym oprogramowaniem poprzez zdalną sieć teletransmisji. Mieliśmy nawet oprogramowanie pozwalające sterować całym systemem, wszystkimi komputerami w centrum z dowolnego miejsca na świecie. Niechęć idiotów partyjnych pogrzebała wszystkie te plany – mówi Jerzy Studziński (to pseudonim, nie chce upublicznić swojego prawdziwego nazwiska).

Firma Studzińskiego pracowała dla ówczesnego MSW. Współpraca była objęta tajemnicą.

Unikalne rozwiązania powstały przy tworzeniu bazy danych o Polakach – najpierw był to system Magister, później na jego podstawie zbudowano PESEL.

Elita od PESEL

Zespół PESEL stworzyli dwaj pułkownicy Służby Bezpieczeństwa: Zygmunt Orłowski (dyrektor generalny w MSW) i Roman Warski, który odpowiadał za część techniczną przedsięwzięcia. Inżynierowie, których ściągnęli do pracy nad systemem, stanowili elitę ówczesnych informatyków. Część pracowała z Jackiem Karpińskim – konstruktorem pierwszego polskiego minikomputera K202. Inni inżynierowie zostali ściągnięci z Zeto-Zowar – warszawskiego zakładu techniki obliczeniowej.

Studziński chwali ówczesnych przełożonych. – Pomijając ich przynależność do partii i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8308

Spis treści
Zamów abonament