Kiedy szef wypłaca dodatek wyrównawczy
W niektórych sytuacjach pracodawca ma obowiązek przenieść swojego pracownika do innej pracy. Będzie tak np., gdy stwierdzona została choroba zawodowa. Jeśli taka zmiana spowoduje obniżenie pensji, zatrudniony dostaje swoiste odszkodowanie z tego tytułu
Jeden z naszych czytelników zatrudnia osobę, u której stwierdzono objawy choroby zawodowej. Na podstawie orzeczenia lekarskiego musi ją przenieść do innej pracy. Tak się jednak niefortunnie składa, że jedyne stanowisko, jakie może jej powierzyć, wymaga mniejszego nakładu pracy, przez co jest gorzej opłacane niż to, które normalnie piastuje ten pracownik. Czytelnik pyta, czy musi wypłacać mu dodatek wyrównawczy? Jeśli tak, to jak długo.
Pół roku
Przepisy prawa pracy przewidują sytuacje, w których ze względu na ochronę zdrowia pracowników istnieje obowiązek wypłaty im dodatku wyrównawczego. Jest tak w przypadku, gdy u pracownika stwierdzono objawy wskazujące na powstawanie choroby zawodowej.
W takim przypadku pracodawca jest zobowiązany na podstawie orzeczenia lekarskiego w terminie i na czas określony w tym orzeczeniu przenieść pracownika do innej pracy. Czyli jakiej? Chodzi o pracę nienarażającą go na działanie czynnika, który wywołał te objawy. Mówi o tym art. 230 § 1 kodeksu pracy (k.p.). Taki obowiązek przeniesienia pracownika do innej pracy ma charakter bezwzględnie obowiązujący. A to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta