Listy do Rzeczpospolitej - Różne obrazy Marca ,68
W obrazie Marca ,68 kreślonym przez autora artykułu „Marzec ,68 czeka na swój film” („Rz” z 28.04.2009 r.), tak jak i w przeważającej części publicystyki minionego dwudziestolecia, nie istnieją studenckie protesty przeciw polityce komunistycznych władz.
W artykule „Marzec ,68 czeka na swój film” nie ma Polski protestującej przeciw odgórnie rozpętanej kampanii antysemickiej, Polski oburzonej rasistowską polityką PZPR, nie ma tłumów młodzieży oburzonej tym, co wyrabiali komuniści, doprowadzając do wyjazdu Żydów z Polski. Nie ma w nim podartych gazet i haseł „Prasa kłamie!”, studentów pałowanych przez MO, wyrzucanych z uczelni, powoływanych do wojska – tamtych tysięcy studentów zrewoltowanych uczelni w całej Polsce. Polska młoda, potępiająca antysemityzm, strajkująca na znak protestu, niepasująca przecież do generalizującego, czarnego obrazu Polaków antysemitów, z historii Marca ,68 wyparowała.
To są przecież dwa zupełnie różne obrazy Polski i Polaków, ale tylko ten drugi, ten antysemicki i złowrogi, jest w dzisiejszej wizji Marca podnoszony i przypominany.
Jacek Lilpop, uczestnik studenckich protestów w 1968 roku