Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Za prawdziwe zasługi

05 listopada 2009 | Polska Piłsudskiego | Janusz Cisek
Krzyż Niepodległości
źródło: Muzeum Wojska Polskiego
Krzyż Niepodległości

Piłsudczyków grupować można na wiele sposobów. Szlachetnym i wiarygodnym wyróżnikiem zasługi pozostaje Krzyż Niepodległości.

W tradycji polskiej kawalerowie Virtuti Militari jawią się jako chorążowie walki o niepodległość. Ale order ten ustanowiono jeszcze w 1792 roku, Piłsudski go jedynie reaktywował. A część z zasłużonych pracowała w konspiracji, broni nie nosiła, legitymując się wcale nie mniejszymi dokonaniami. Teoretycznie można ich było honorować orderem Odrodzenia Polski, ale ze względu na potrzeby honorowania szerszego grona, zanikał element wyjątkowej zasługi.

Poszukiwania odpowiedniej formuły doprowadziły do ustanowienia Krzyża Niepodległości, najbardziej elitarnego odznaczenia za zasługi położone na ołtarzu Ojczyzny. Na samym szczycie było grono odznaczonych Krzyżem Niepodległości z Mieczami. Ta kategoria nadawana była osobom, które przed 1914 rokiem walczyły z bronią w ręku lub taką walką kierowały. Nadano ich zaledwie 1817. Oczywiście krzyże otrzymywali także ludzie reprezentujący odmienne ideowe orientacje.

Geneza KN była prozaiczna. Aleksandra Piłsudska wspomina, że zwrócono jej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8466

Spis treści
Zamów abonament