Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

NGOs PL – słownik, mapa i statystyka sektora organizacji pozarządowych

05 listopada 2009 | Nagroda Dwudziestolecia | Janusz R. Kowalczyk
W Polsce działa niemal 60 tysięcy organizacji  pozarządowych. Powstają one  dzięki obywatelskim  inicjatywom  w odpowiedzi  na lokalne potrzeby  bądź aspiracje  konkretnych ludzi...
autor zdjęcia: Kuba Krzysiak
źródło: Fotorzepa
W Polsce działa niemal 60 tysięcy organizacji pozarządowych. Powstają one dzięki obywatelskim inicjatywom w odpowiedzi na lokalne potrzeby bądź aspiracje konkretnych ludzi...

58 237 stowarzyszeń i 9 106 fundacji

NGO – skrót od angielskiej nazwy non governmental organisation – oznacza organizację pozarządową. Powstaje ona dzięki obywatelskim inicjatywom w odpowiedzi na lokalne potrzeby bądź aspiracje konkretnych ludzi.

Inne określające ogół organizacji pozarządowych pojęcie – też przeniesione z języka angielskiego – to trzeci sektor. Nawiązuje do podziału aktywności społeczno-gospodarczej państwa demokratycznego na sektor pierwszy – państwowy, drugi – prywatnych organizacji nastawionych na zysk, i trzeci – organizacji non profit, czyli pozarządowych. Termin organizacje pozarządowe akcentuje ich niezależność od rządu, natomiast określenie non profit podkreśla ich cele, które nie są nastawione na dochód.

Zawężoną definicję trzeciego sektora – uznającą za organizacje pozarządowe jedynie stowarzyszenia i fundacje – przyjęło Stowarzyszenie Klon/Jawor. Wykazało ono w swoich ostatnich badaniach, że w 2008 r. (pierwszy kwartał) w rejestrze REGON – prowadzonym przez Główny Urząd Statystyczny spisie podmiotów gospodarki narodowej – zarejestrowanych było: 58 237 stowarzyszeń (bez Ochotniczych Straży Pożarnych, z racji swej specyfiki liczonych oddzielnie) i 9 106 fundacji. Dla porównania – w 2006 r. było 55 016 stowarzyszeń i 8 212 fundacji.

Od Mazowsza po Świętokrzyskie

Wśród województw o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8466

Spis treści
Zamów abonament