Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przy transakcji wiązanej można czasem zastosować jedną niższą stawkę

05 listopada 2009 | Dobra firma | Piotr Litwin

W niektórych sytuacjach dwa świadczenia mogą być potraktowane jako całość objęta jedną stawką VAT. Może to być korzystne, gdy na każde z nich z osobna obowiązują różne stawki, a do całości ma zastosowanie stawka niższa

Ze świadczeniami złożonymi mamy do czynienia, gdy różne czynności, chociaż teoretycznie mogłyby być traktowane odrębnie, są postrzegane jako całość, która powinna być dla celów VAT uznana za jedno świadczenie. Samo pojęcie świadczeń złożonych nie jest jednak do końca jasne, przepisy bowiem w zasadzie go nie regulują.

W istocie „doktryna” świadczeń złożonych jest wytworem orzecznictwa Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, którego tezy zostały przyjęte przez polskie sądy administracyjne. Dlatego dla zrozumienia tego tematu a także pokazania możliwości, jakie w tym zakresie występują, konieczne jest krótkie przedstawienie najważniejszych orzeczeń dotyczących tych zagadnień.

Usługa zasadnicza i poboczna

Pierwszy wyrok ETS, o którym należy wspomnieć, to orzeczenie z 25 lutego 1999 r. w sprawie Card Protection Plan (CPP). Trybunał uznał w nim, że świadczenia, które z ekonomicznego punktu widzenia stanowią jedną całość, nie powinny być sztucznie dzielone. Różne czynności powinny być zatem postrzegane jako jedno świadczenie, w sytuacji gdy jeden lub więcej elementów stanowi usługę zasadniczą, a inne elementy stanowią usługę poboczną. O takiej usłudze możemy mówić wówczas, gdy dana czynność jest usługą, która dla nabywcy (będącego „typowym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8466

Spis treści
Zamów abonament