Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trzy rachunki na 100 lat

05 listopada 2009 | Nagroda Dwudziestolecia | Robert Przybylski
Lato roku 1933. Do portu gdyńskiego zawija transatlantyk „Polonia”. Na pierwszym planie mniejsze jednostki wycieczkowe: „Gdynia”, „Jadwiga”, „Gdańsk”
źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe
Lato roku 1933. Do portu gdyńskiego zawija transatlantyk „Polonia”. Na pierwszym planie mniejsze jednostki wycieczkowe: „Gdynia”, „Jadwiga”, „Gdańsk”
Na budowie szklanych kopuł niedawno otwartej galerii Złote Tarasy w Warszawie
autor zdjęcia: Robert Gardziński
źródło: Fotorzepa
Na budowie szklanych kopuł niedawno otwartej galerii Złote Tarasy w Warszawie

Polacy w ostatnim stuleciu trzykrotnie odbudowywali swój kraj, za każdym razem zaczynając od zera

1918 – 1939 Od datków społecznych do 80 ton złota

28 kwietnia 1924 roku pojawiła się nowa waluta – złoty. W tym samym dniu został otwarty Bank Polski, co stało się wielkim świętem narodowym. Kapitał akcyjny Banku Polskiego został pokryty w całości przez społeczeństwo (do Skarbu Państwa należał tylko 1 procent akcji). Zaledwie dwa lata wcześniej przedstawiciele amerykańskiego banku JP Morgan proponowali, aby pieniądze na fundusz stabilizacyjny polskiej waluty wpłacać na ich rachunek, „bo wam nikt nie zaufa” – wspominał marszałek Sejmu Maciej Rataj.

Odbudowę gospodarki utrudniała powszechna bieda i brak kapitałów. Warszawski bankier Adolf Peretz pisał w 1925 roku: „Widoki na bliską przyszłość bankowości w Polsce nie są pomyślne. Z nielicznymi wyjątkami,instytucje bankowe nie rozporządzają własnymi płynnymi środkami, zmuszone są więc posiłkować się kredytami, o które bardzo trudno”.

Na początku niepodległości brakowało nawet żywności. Straty rolnictwa były tak duże, że jeszcze w latach 1924/1925 Polska kupiła mąki i kaszy za 90 mln zł, a innych towarów spożywczych za 110 mln zł. Mimo trudności kraj odbudowywał się i rozwijał z własnych kapitałów

i pracy. Znany działacz gospodarczy Stanisław Wachowiak wspominał, że Polacy przejęli przemysł śląski z rąk niemieckich. W czerwcu 1936 roku Skarb Państwa wykupił akcje największego górnośląskiego koncernu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8466

Spis treści
Zamów abonament