Zbrojownia tamtych lat - „Podniecanie członka P.O.W...”
Przez cały okres działalności Polskiej Organizacji Wojskowej zmieniał się stan liczebny jej członków, założenia programowe, a także struktura organizacyjna. Niezmienna natomiast pozostawała kwestia uzbrojenia, tzn. szczątkowy stan arsenału POW.
I to mimo że pozyskiwanie i gromadzenie środków walki było jednym z najważniejszych zadań. Sytuacja uległa poprawie w zasadzie dopiero z chwilą załamania Niemiec i żywiołowego rozbrajania wojaków kajzera w październiku – listopadzie 1918 roku oraz zajmowania rozmaitych składów wojskowych. Zdjęcia z tego okresu ukazują oddziały peowiaków dość jednolicie uzbrojonych w długą broń.
Ponieważ od początku istnienia organizacja miała charakter wojskowy, a jej członkowie stać się mieli kadrą przyszłego Wojska Polskiego, opracowywano i drukowano rozmaite regulaminy i instrukcje (odpowiedzialne komisje: szkolna i wydawnicza), w których...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta