Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gmina może dopłacać do taryf

05 listopada 2009 | Gazeta prawa i podatków | Michał Cyrankiewicz

Wysokość taryf za wodę ustala przedsiębiorstwo wodociągowe. Cenniki te podlegają następnie zatwierdzeniu przez radę. Dlatego też nowe stawki należy przedstawić wójtowi na 70 dni przed planowaną datą ich wejścia w życie

Zasady ustalania i zatwierdzania taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków określają przepisy ustawy z 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (tekst jedn. DzU z 2006 r. nr 123, poz. 858 ze zm., dalej – ustawa o zwis). Zostały one uregulowane w dwóch jej rozdziałach: 5 i 6.

Prawidłowa kalkulacja

Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne określa taryfę na rok. Art. 20 ust. 3 ustawy o zwis wymaga, aby ceny i stawki określone przez przedsiębiorstwo były zróżnicowane dla poszczególnych taryfowych grup odbiorców usług. Dokonuje się tego na podstawie udokumentowanych różnic kosztów zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków. Pamiętać również należy o uwzględnieniu przy konstrukcji nowych cenników niezbędnych przychodów, jakie firma powinna osiągnąć, z podziałem na poszczególne grupy usługobiorców. Przychody te przedsiębiorstwo ustala, uwzględniając w szczególności:

- koszty związane ze świadczeniem usług poniesione w poprzednim okresie (roku)...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8466

Spis treści
Zamów abonament