Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak walczyć w sprawie własnej, cudzej i społecznej

05 listopada 2009 | Prawo | Ireneusz Walencik

Niezadowolony interesant ma prawo złożyć skargę na opieszałe czy niezgodne z prawem działanie urzędników gminy, wojewody lub ministerstwa

Prawo skargi na organy administracji gwarantuje nam konstytucja. Warunki przyjmowania i tryb rozpatrywania skarg precyzują: kodeks postępowania administracyjnego oraz rozporządzenie Rady Ministrów, czasem także wewnętrzne regulaminy organizacyjne urzędów lub statuty organów.

Poskarżyć się można np. na zaniedbania lub niewłaściwe wykonywanie obowiązków przez urząd albo jego pracowników, na naruszenie praworządności lub interesów, a także na przewlekłe lub biurokratyczne załatwianie spraw. Tego rodzaju skarga nie ma nic wspólnego ze skargą składaną do sądu administracyjnego na tzw. decyzję administracyjną.

Osobiście, pocztą lub e-mailem

Skarga może być złożona w interesie publicznym albo w sprawie własnej lub innej osoby za jej zgodą. Kodeks gwarantuje, iż skarżący się obywatel nie może być narażony na jakikolwiek uszczerbek lub zarzut, jeżeli działał w granicach prawa. Innymi słowy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8466

Spis treści
Zamów abonament