Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Optymalizujesz podatki, licz się z ryzykiem

05 listopada 2009 | Dobra firma | Andrzej Ladziński

Choć z przepisów nie wynika generalny zakaz podejmowania pewnych legalnych czynności wyłącznie w celu minimalizacji obciążeń podatkowych, to jednak optymalizacja podatkowa nie jest pozbawiona ryzyka

Optymalizacja podatkowa kojarzy się z jednej strony z minimalizacją obciążeń podatkowych, z drugiej z gwarancją, że nie zostaną one zakwestionowane w toku kontroli podatkowej. Czy jednak możliwe jest całkowite wyeliminowanie ryzyka zakwestionowania zakładanych skutków podatkowych danej transakcji? To kluczowe pytanie dla przedsiębiorców decydujących się na podjęcie działań optymalizacyjnych.

Uchylona regulacja

Przepisem, który dawał organom podatkowym prawo do zakwestionowania skutków podatkowych czynności prawnych, jeśli udowodniły, że nie można było oczekiwać z nich innych istotnych korzyści aniżeli podatkowe, był art. 24b § 1 ordynacji podatkowej. 11 maja 2004 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł niezgodność tej regulacji z konstytucją (K 4/03, opubl. w DzU z 2004 r. nr 122, poz. 1288). Przed jej uchyleniem wszelkie działania optymalizujące narażone były na zarzut, że zostały podjęte wyłącznie w celu osiągnięcia korzyści podatkowych, co oczywiście oznaczać musiało ryzyko powstania zaległości podatkowej.

Trybunał podważył istotę...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8466

Spis treści
Zamów abonament