Zasada najniższego szczebla
Przewodniczący Parlamentu Europejskiego - Jerzy Buzek
Rz: Jaki wpływ ma aktywność obywatelska na rozwój poszczególnych krajów Unii Europejskiej oraz całej Europy?
Jerzy Buzek: W najsprawniej działającym państwie są potrzebne organizacje obywatelskie, które potrafią zobaczyć więcej i zrobić więcej niż nawet najlepsza administracja.
Aktywność obywateli ma kluczowe znaczenie dla zachowania i rozwoju demokracji, a także dla rozwoju Unii. Bo sami politycy nie załatwią spraw za obywateli, choć powinni ułatwić obywatelom aktywność. W Unii jedną z głównych zasad jest zasada subsydiarności, czyli mówiąc prostymi słowy, jeżeli jakieś działanie można przeprowadzić na najniższym szczeblu, to tak należy zrobić. Najważniejszy jest obywatel, czyli każdy z nas, i to jemu należy dać największe możliwości działania.
Różnice pomiędzy poszczególnymi państwami są spore, w niektórych organizacje obywatelskie są niezwykle sprawne, jak na przykład w większości państw skandynawskich. W innych, w tym w Polsce, są ciągle niestety na dorobku.
Czy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta