Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie chcesz ryzykować, pożyczaj w złotych

05 listopada 2009 | Moje Pieniądze | Grzegorz Leśniak
źródło: Rzeczpospolita

Wybrać złotowy czy walutowy? Przed takim dylematem stoi każdy, kto podejmuje decyzję o zakupie mieszkania lub domu. Decyzja taka może mieć bardzo poważne konsekwencje dla domowego budżetu przez wiele lat

Gdy wybierzemy kredyt walutowy, z pewnością zdarzą się okresy, gdy rata w przeliczeniu na złote wzrośnie o kilka lub kilkanaście, a w skrajnych przypadkach nawet o kilkadziesiąt procent. Oczywiście, ruch w przeciwną stronę także jest możliwy. Będą więc miesiące, gdy w naszym portfelu zostanie o kilkadziesiąt albo nawet o kilkaset złotych więcej.

W dłuższej perspektywie może się okazać, że jeśli dobrze przewidzieliśmy kierunek zmian kursowych (albo – przyznajmy szczerze – mieliśmy szczęście) i cena waluty, w której zaciągnęliśmy kredyt, znacząco spadnie w stosunku do złotego, w sumie oddamy bankowi, w przeliczeniu na złote, dużo mniej. Ale jeśli to złoty się osłabi wobec waluty kredytu, wartość pożyczonej kwoty może nawet przewyższyć wartość kupionej nieruchomości. Jest się więc nad czym zastanawiać.

W euro i dolarach – niższe odsetki

Oprocentowanie kredytu najczęściej jest ustalane na podstawie stopy referencyjnej (stawki stosowanej na rynku międzybankowym; w przypadku kredytów w złotych jest to WIBOR, a we franku – LIBOR) i marży banku. Marża jest zazwyczaj stała przez cały okres spłaty. Natomiast stopy referencyjne się zmieniają.

Stawki obowiązujące w strefie euro czy Szwajcarii są niższe niż w Polsce. Biorąc tylko to pod uwagę, można stwierdzić, że kredyt w walucie obcej jest atrakcyjniejszy niż złotowy. Ale o jego ostatecznym koszcie decyduje też kurs wymiany waluty. Jeśli...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8466

Spis treści
Zamów abonament