Badania z krwi i kości
Dziesiątki milionów badań laboratoryjnych rocznie wykonuje się w punktach analitycznych. Najwięcej o naszym stanie zdrowia można wyczytać, analizując krew. Są ośrodki, które oferują po kilkaset testów krwi, począwszy od morfologii, a na markerach nowotworowych kończąc
Polacy na diagnostykę laboratoryjną wydają pięciokrotnie mniej pieniędzy niż inni mieszkańcy Unii Europejskiej i ośmiokrotnie mniej niż obywatele Stanów Zjednoczonych. Wynika to m.in. z braku wiedzy na temat konieczności wykonywania niektórych badań i z powodów finansowych. Lekarze przestrzegają jednak, że to tylko pozorna oszczędność. – Rezygnując z badań narażamy się na poważne problemy zdrowotne, w konsekwencji trzeba więc będzie wydać fortunę na leczenie nie wykrytej w porę choroby – mówi Barbara Jerschina, internistka z Lux Medu.
Z krwi
Badania laboratoryjne, głównie krwi, należą do najprostszych sposobów kontroli zdrowia. W punktach analitycznych właśnie krew analizuje się najczęściej, ponieważ prawie wszystkie choroby powodują zmiany w składzie i obrazie krwi. Na podstawie analiz można również określić ryzyko zachorowania na choroby, które mogą się pojawić w przyszłości – tu z pomocą przychodzą np. badania genetyczne. Są pomocne w określeniu ryzyka zachorowania na nowotwór piersi (mutacja genu BRCA1). W laboratoriach bada się również próbki dostarczonego moczu, śliny, kału i włosów. Która z próbek trafia pod wprawne oko analityka – zależy od tego, czego chcemy się dowiedzieć o naszym zdrowiu i ciele.
Na wszelki wypadek
Profilaktyczne badania krwi powinno się wykonywać raz w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta