Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bojowe rosomaki, kraby i sokoły, czyli hity polskiej zbrojeniówki

06 listopada 2009 | Przemysł obronny | Zbigniew Lentowicz
Największe przedsiębiorstwa obronne w kraju są nadal kontrolowane przez państwo. Ale wśród 100 firm związanych  ze zbrojeniówką rośnie znaczenie spółek prywatnych. To one nadają ton w usługach informatycznych, elektronice i telekomunikacji.
źródło: Rzeczpospolita
Największe przedsiębiorstwa obronne w kraju są nadal kontrolowane przez państwo. Ale wśród 100 firm związanych ze zbrojeniówką rośnie znaczenie spółek prywatnych. To one nadają ton w usługach informatycznych, elektronice i telekomunikacji.

Transportery opancerzone, radary, wyrafinowane urządzenia elektroniczne, rakiety GROM. Rodzimi producenci gonią światową czołówkę

Do prawdziwych hitów należy kołowy transporter Rosomak. Produkowany w siemianowickich Wojskowych Zakładach Mechanicznych pojazd wymyślili Finowie, a Patria nadal dostarcza krajowemu wytwórcy potrzebne podzespoły. Ale już połowa ze 160 zaangażowanych w produkcję firm to spółki polskie, mimo że w wieżę bojową wyposażyli transporter Włosi z Oto Melary.

– Rosomak to nasz produkt, stworzony według polskich wymagań, montowany w kraju i sprawdzony przez naszych żołnierzy na wojnie w Afganistanie – mówi Andrzej Kiński, znawca broni pancernej i szef pisma „Nowa Technika Wojskowa”. W światowym przemyśle obronnym następuje globalizacja: najbardziej skomplikowane i najnowocześniejsze systemy uzbrojenia powstają dziś w kilku koncernach z elementów kupowanych na całym świecie od wyspecjalizowanych, zewnętrznych poddostawców. Tą drogą podążają też nasze firmy.

Polskie oczy NATO

Dorobek półwiecza rodzimej radiolokacji i talenty konstruktorów warszawskiego Przemysłowego Instytutu Telekomunikacji przesądziły o tym, że NATO wybrało radary z PIT do śledzenia wschodniej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8467

Spis treści
Zamów abonament