Jeśli leasingujesz samochód, nie musisz prowadzić ewidencji
Przedsiębiorca, który wykorzystuje samochód osobowy na podstawie umowy leasingu operacyjnego, może bez ograniczeń rozliczać wydatki na jego eksploatację
Nie musi prowadzić ewidencji przebiegu pojazdu i wyliczać limitu kilometrówki tak jak przy najmie. Odliczy też cały czynsz płacony właścicielowi, nawet wtedy gdy auto jest warte więcej niż 20 000 euro.
Limit na wydatki
Przypomnijmy, że jeśli przedsiębiorca używa na potrzeby działalności samochód osobowy, który nie jest środkiem trwałym, to wydatki na jego eksploatację (paliwo, mycie, naprawy) są kosztem tylko do wysokości limitu. Wylicza się go, mnożąc liczbę przejechanych kilometrów (wynikającą z ewidencji przebiegu pojazdu) oraz stawkę za jeden kilometr. Mówi o tym art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy o PIT (art. 16 ust. 1 pkt 51 ustawy o CIT).
To ograniczenie będzie miało zastosowanie np. wtedy, gdy wykorzystywane w firmie osobowe auto jest użyczone albo wynajmowane. Łatwiej jest przy leasingu. Jak wynika z art. 23 ust. 3b ustawy o PIT (art. 16 ust. 3b ustawy o CIT) limit nie dotyczy samochodów osobowych używanych na podstawie umowy leasingu....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta