Aby rozliczyć straty i remonty, trzeba mieć polisę AC
Jeśli samochód używany w działalności gospodarczej zostanie np. zniszczony w wypadku albo skradziony, to powstała strata nie zawsze może być rozliczona w kosztach firmy
Aby skutki zdarzeń losowych można było uwzględnić po stronie kosztów podatkowych, muszą być spełnione następujące warunki:
- samochód jest składnikiem majątku (środkiem trwałym) w firmie,
- nie został całkowicie zamortyzowany,
- był ubezpieczony (ma ważną polisę autocasco).
Organy podatkowe dodają do tego dwa kolejne warunki: należyte zabezpieczenie majątku i właściwe udokumentowanie powstania straty.
Nie ma przy tym znaczenia, czy chodzi o samochód osobowy, czy ciężarowy, bo wskazane wymogi odnoszą się do wszystkich rodzajów samochodów.
Stratą tylko niezamortyzowana część
Dla celów podatkowych jako stratę – w razie zdarzenia losowego – możemy potraktować wyłącznie niezamortyzowaną część wartości pojazdu. Wynika to wyraźnie z art. 16 ust. 1 pkt 5 ustawy o CIT oraz art. 23 ust. 1 pkt 5 ustawy o PIT. Przepisy te mówią, że nie są kosztem uzyskania przychodu straty w środkach trwałych w części pokrytej sumą odpisów amortyzacyjnych. Skoro kosztem podatkowym jest niezamortyzowana część środka trwałego, to utrata całkowicie zamortyzowanego pojazdu nie będzie miała żadnych skutków podatkowych. Podobnie nie będzie kosztem strata w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta