Przychód nawet po wycofaniu z ewidencji
Sprzedaż samochodu należącego do środków trwałych firmy skutkuje powstaniem przychodu z działalności gospodarczej
Przychód taki u podatnika – osoby fizycznej – może pojawić się nawet wtedy, gdy sprzedawany samochód nie figuruje już w ewidencji środków trwałych, bo został z niej wycofany i przekazany na osobiste potrzeby, albo podatnik zlikwidował działalność. Tak będzie, o ile do sprzedaży dojdzie w ciągu sześciu lat, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po tym, w którym samochód został wycofany z działalności gospodarczej. Po upływie tego okresu przychodu nie wykazujemy (art. 10 ust. 2 pkt 3 ustawy o PIT).
Co ważne, samo wycofanie auta z działalności gospodarczej i przekazanie go na potrzeby osobiste nie powoduje powstania przychodu i nie rodzi obowiązku zapłaty podatku, musi bowiem dojść jeszcze do jego odpłatnego zbycia (np. sprzedaży, zamiany). Przy zbyciu nieodpłatnym (np. darowiźnie na rzecz dziecka czy małżonka) przychód również nie powstanie.
Kosztem niezamortyzowana wartość
Zresztą nawet osiągnięcie przychodu nie oznacza, że automatycznie pojawi się podatek do zapłaty, bo sprzedaż zamiast dochodu może również przynieść stratę wtedy, gdy koszty będą większe od przychodu. Takimi kosztami są – zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 1 i art. 24 ust. 2 ustawy o PIT oraz art. 16 ust. 1 pkt 1...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta