Przejazdy służbowe muszą być odpowiednio udokumentowane
Wydatki na używanie samochodów osobowych niezaliczanych do składników majątku firmy są kosztem podatkowym jedynie do wysokości limitu kilometrówki
Koszt podatkowy ustalamy mnożąc liczbę kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu na cele firmy (udokumentowaną w ewidencji przebiegu pojazdu) przez obowiązującą stawkę za jeden kilometr przebiegu (aktualnie 0,5214 zł dla samochodu o pojemności silnika do 900 cm sześc. i 0,8358 zł dla samochodu o pojemności silnika powyżej 900 cm sześc.).
Stawki za jeden kilometr przebiegu pojazdu brane pod uwagę przy obliczaniu limitu kilometrówki są te same dla przejazdów krajowych jak i zagranicznych. Przedsiębiorcy często argumentują, że ryczałt za kilometr przejechany poza granicami kraju powinien być większy niż na terytorium Polski, adekwatnie do różnic (między krajami) w składnikach kosztowych utrzymania pojazdów, zakupu paliwa itd. Wątpliwości, że do przejazdów za granicą właściwe jest stosowanie polskich norm, nie mają natomiast organy podatkowe. Potwierdzają to wyjaśnienia Izby Skarbowej w Warszawie z 3 czerwca 2009 r. (IPPB3/423-164/09-4/KK) i Izby Skarbowej w Poznaniu z 15 lipca 2008 r. (ILPB3/423-233/08-2/EK, ILPB3/423-233/08-3/EK).
Konieczne faktury
Oprócz prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu konieczne jest jeszcze gromadzenie dokumentów potwierdzających poniesienie wydatków na eksploatację samochodu (faktur, rachunków, paragonów i innych dowodów). Jak wynika z § 5...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta