Pożegnanie z akademią
Obchody historycznych rocznic coraz częściej odchodzą od sztampy. Niebawem czekają nas w Warszawie zburzenie muru, zabawa niepodległościowa i instalacja przypominająca o kładce między gettami
Będzie miał ponad 3,5 metra wysokości, 1,5 szerokości i 30 centymetrów grubości. – Dokładnie tyle, ile mur berliński, który w rocznicę jego obalenia i my chcemy symbolicznie zburzyć – mówi Jakub Wojdecki z Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana, która wraz ambasadą Niemiec organizuje poniedziałkowy happening „Nigdy więcej murów“.
Toast za wolność
Wykonana z karton-gipsu konstrukcja stanie na Krakowskim Przedmieściu, nieopodal pomnika Kopernika. Będzie składać się z pięciu części o łącznej długości 7,5 metra. Autorom – studentom Akademii Sztuk Pięknych i uczniom m.in. z Polski, Hiszpani, Łotwy i Bułgarii – oraz przechodniom posłuży za „płótno“.
– Z pomocą farb czy sprayów każdy będzie mógł zostawić na murze swój ślad – zachęca Wojdecki.
Punktem kulminacyjnym happeningu z okazji rocznicy wydarzeń 9 listopada będzie zburzenie repliki budowli oryginalnie stworzonej z 45 tys. elementów zbrojonego betonu rozciągających się na 155 metrach.
– Po pociągnięciu przymocowanych do muru linek w jednym momencie całość runie z impetem w dół – zdradza Wojdecki. – Bo jak dziś mówić o historii muru? Tylko go burząc – dodaje.
I mówić o tym głośno w przestrzeni publicznej, w jednej z najbardziej uczęszczanych części miasta.
Ukoronowaniem całej akcji będzie wzniesienie toastu za wolność...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta