Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pożegnanie z akademią

06 listopada 2009 | Życie Warszawy | Anna Brzezińska Katarzyna Czarnecka
Studenci Akademii Sztuk Pięknych pracują w Sulejówku nad repliką muru berlińskiego, który w niedzielę   ma runąć na... Krakowskim Przedmieściu
autor zdjęcia: Robert Gardziński
źródło: Fotorzepa
Studenci Akademii Sztuk Pięknych pracują w Sulejówku nad repliką muru berlińskiego, który w niedzielę ma runąć na... Krakowskim Przedmieściu
*„(...)” – to instalacja, która w listopadzie pojawi się na Chłodnej
źródło: Życie Warszawy
*„(...)” – to instalacja, która w listopadzie pojawi się na Chłodnej

Obchody historycznych rocznic coraz częściej odchodzą od sztampy. Niebawem czekają nas w Warszawie zburzenie muru, zabawa niepodległościowa i instalacja przypominająca o kładce między gettami

Będzie miał ponad 3,5 metra wysokości, 1,5 szerokości i 30 centymetrów grubości. – Dokładnie tyle, ile mur berliński, który w rocznicę jego obalenia i my chcemy symbolicznie zburzyć – mówi Jakub Wojdecki z Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana, która wraz ambasadą Niemiec organizuje poniedziałkowy happening „Nigdy więcej murów“.

Toast za wolność

Wykonana z karton-gipsu konstrukcja stanie na Krakowskim Przedmieściu, nieopodal pomnika Kopernika. Będzie składać się z pięciu części o łącznej długości 7,5 metra. Autorom – studentom Akademii Sztuk Pięknych i uczniom m.in. z Polski, Hiszpani, Łotwy i Bułgarii – oraz przechodniom posłuży za „płótno“.

– Z pomocą farb czy sprayów każdy będzie mógł zostawić na murze swój ślad – zachęca Wojdecki.

Punktem kulminacyjnym happeningu z okazji rocznicy wydarzeń 9 listopada będzie zburzenie repliki budowli oryginalnie stworzonej z 45 tys. elementów zbrojonego betonu rozciągających się na 155 metrach.

– Po pociągnięciu przymocowanych do muru linek w jednym momencie całość runie z impetem w dół – zdradza Wojdecki. – Bo jak dziś mówić o historii muru? Tylko go burząc – dodaje. 

I mówić o tym głośno w przestrzeni publicznej, w jednej z najbardziej uczęszczanych części miasta.

Ukoronowaniem całej akcji będzie wzniesienie toastu za wolność...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8467

Spis treści
Zamów abonament