Od prawicy do Krynicy
Góral z pochodzenia i przekonania, w czasach komunizmu działacz opozycji i więzień polityczny. Twórca Forum Ekonomicznego w Krynicy, które w przyszłym roku będzie świętować 20. rocznicę istnienia – sylwetkę Zygmunta Berdychowskiego kreśli publicysta „Rz”
Nie narzeka na brak energii i wciąż się angażuje w nowe projekty. Czuje się młodo, choć 9 września skończył 49 lat. Gdy na początku lat 90. powstawała rada programowa Forum Ekonomicznego, chyba sam nie marzył, że z niewielkiej imprezy w górskim kurorcie wyrośnie na znaną nie tylko w kraju, ale także za granicą konferencję nazywaną – może nieco na wyrost – polskim Davos. Dzisiaj Instytut Studiów Wschodnich, który Zygmunt Berdychowski założył wraz z żoną Mariolą, oprócz obrad w Krynicy organizuje też Forum Energetyczne oraz spotkania poświęcone gospodarczym problemom Rosji czy Ukrainy.
Droga na salony i spotkania z prominentnymi postaciami nie tylko polskiej, ale także międzynarodowej polityki była jednak długa i wyboista, a o wielu wyborach decydował przypadek.
Urodził się w Krynicy-Zdroju, ale od drugiego roku życia mieszkał w niewielkiej miejscowości Niskowa w okolicach Nowego Sącza. Na pytanie, czy dalej czuje się góralem, od razu kategorycznie stwierdza, że w tych okolicach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta