Osobowy możesz sprzedać bez VAT
Przy sprzedaży używanego auta firmowego przedsiębiorca powinien naliczyć VAT, jeśli miał prawo do odliczenia całego podatku przy jego zakupie. Gdy odliczenie było tylko częściowe albo nie przysługiwało wcale, sprzedaż będzie wolna od VAT
Jeśli auto można uznać za towar używany, jego sprzedaż jest zwolniona z VAT, pod warunkiem że sprzedającemu nie przysługiwało prawo do obniżenia VAT należnego o naliczony w stosunku do tego samochodu. Tak wynika z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT.
Nie ma przy tym znaczenia, że był odliczany VAT zawarty w cenie części zamiennych, przeglądów, remontów itp. Warunkiem zwolnienia jest bowiem, by nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT naliczonego w stosunku do samochodu, a nie w stosunku do wydatków związanych z jego eksploatacją.
Zwolnienie dla używanych
Towarem używanym jest – zgodnie z art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT – samochód, którego okres używania przez sprzedającego wyniósł co najmniej pół roku. Półroczny okres używania liczy się dopiero od momentu nabycia prawa do rozporządzania samochodem jak właściciel (inaczej było przed 1 stycznia 2009 r., kiedy uwzględniany mógł być też np. okres używania na podstawie umowy leasingu operacyjnego czy umowy najmu).
To zwolnienie będzie miało zastosowanie przykładowo przy dostawie auta, które wcześniej zostało kupione:
- z przeznaczeniem wyłącznie do działalności zwolnionej z VAT lub
- od osoby niebędącej czynnym podatnikiem VAT (podatek nie mógł być odliczony, bo nie został w ogóle...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta