Firma pomoże podwładnemu, tylko gdy jego nauka daje efekty
Przedsiębiorca musi ułatwiać podnoszenie kwalifikacji zawodowych osobom, które zatrudnia. Może nawet sfinansować studia czy kursy
Wiele profesji musi ciągle aktualizować wiedzę, aby utrzymać się na rynku. Tak jest na przykład w przypadku księgowych, nauczycieli, informatyków czy prawników. Ten, kto ma najmniejsze umiejętności, może też szybciej stracić pracę w razie redukcji personelu. Dlatego podnoszenie kwalifikacji przydatnych w zawodzie leży w interesie samego zatrudnionego.
Po stronie edukacji dla pracowników stoją także przepisy kodeksu pracy. Z art. 17 i 94 pkt 6 k.p. wynika bowiem wprost, że pracodawca jest zobowiązany ułatwiać pracownikom podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Nie oznacza to jednak, że ma ich stale zachęcać, namawiać i sponsorować wszelkie kursy. W rzeczywistości jego rolą jest nieutrudnianie kształcenia. Czy są sytuacje, w których musi dać uczącym się zatrudnionym wsparcie finansowe? Co, jeśli pracownikowi nie chce się chodzić do szkoły czy na kurs?
Wytyczne z rozporządzenia
Zasady dotyczące nauki pracowników zawiera rozporządzenie ministra edukacji narodowej oraz ministra pracy i polityki socjalnej z 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (DzU nr 103, poz. 472 ze zm.).
Przepisy rozporządzenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta