Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak organizować i płacić za czas pracy

11 grudnia 2009 | Dobra firma | Marta Gadomska

Zatrudnieni pracują na 4/5 etatu. Obowiązuje ich trzymiesięczny okres rozliczeniowy. Jaki będzie w 2010 r. ich wymiar czasu pracy między styczniem a marcem? I co się stanie, jeżeli nie przepracują tych godzin?

Odpowiada Monika Wacikowska - prawnik ,specjalistka od prawa pracy

Wymiar czasu pracy dla pracujących na 4/5 etatu w trzymiesięcznym okresie rozliczeniowym (styczeń – marzec) to 403 godziny 12 minut (504 : 5 = 100,8 x 4 = 403,20; 0,2 x 60 sekund = 12 minut, co daje w sumie 403 godziny 12 minut). Jeżeli zatrudnieni nie przepracują tych godzin, to i tak trzeba im zapłacić za pełny wymiar czasu pracy. Na pewno lepiej pracę ułożyć tak, by podwładny nie wypracował wymiaru, niż tak, by miał pracować dłużej niż 403 godziny i 12 minut.

- Czy to prawda, że w 2010 r. nie trzeba oddawać wolnego za sobotnie święta?

Nie Przepisów w tym zakresie jeszcze nie zmieniono, ale są plany, by pozbawić zatrudnionych tego przywileju. Na razie ten obowiązek trzeba realizować. Dlatego w 2010 r. wolne za sobotnie święto należy oddać za 1 maja i 25 grudnia. 

Wolne za sobotę ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8496

Spis treści
Zamów abonament