Ubezpieczony nie płaci po przekroczeniu limitu
Firma przestaje obliczać i przekazywać składki emerytalne i rentowe po przekroczeniu przez pracownika kwoty rocznej podstawy wymiaru składek. W przypadku zwrotu nadpłaty musi szybko oddać pieniądze podwładnemu
Pracownicy obowiązkowo podlegają ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym.
Taka reguła wynika wprost z art. 6 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.; ustawa o sus).
Natomiast podstawę wymiaru składek na te ubezpieczenia stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych. Mówi o tym art. 18 ust. 1 ustawy o sus.
Roczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe dla pracowników w danym roku kalendarzowym nie może jednak przekroczyć określonej wysokości. Jest zatem limitowana.
Jak? Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy o sus roczna podstawa nie może być wyższa od kwoty odpowiadającej trzydziestokrotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy, określonego w ustawie budżetowej, ustawie o prowizorium budżetowym lub ich projektach, jeżeli odpowiednie ustawy nie zostały uchwalone.
Obecnie roczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe wynosi 95 790 zł, a przyjęta do jej ustalenia kwota prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia to 3193 zł. Tak wynika z obwieszczenia ministra pracy i polityki społecznej z 29 grudnia 2008 r. (MP nr 97, poz. 850).
Do momentu, gdy kwota graniczna jest osiągnięta, płatnik ma obowiązek naliczać i opłacać składki na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta