Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rekordowa kara za cementowy kartel

11 grudnia 2009 | Ekonomia | Beata Drewnowska Tomasz Furman
Zakłady firm biorących udział w kartelu. Zagłębiem cementowym jest południowa część Polski. Najwięcej zakładów znajduje się w woj. świętokrzyskim.  Fabryki mają tam Lafarge, Dyckerhoff i grupa Ożarów.
źródło: Rzeczpospolita
Zakłady firm biorących udział w kartelu. Zagłębiem cementowym jest południowa część Polski. Najwięcej zakładów znajduje się w woj. świętokrzyskim. Fabryki mają tam Lafarge, Dyckerhoff i grupa Ożarów.
Rynek cementu. W 2008 r. produkcja  w cementowniach wzrosła  o 1,4 proc. W tym roku może spaść o około 10 proc.
źródło: Rzeczpospolita
Rynek cementu. W 2008 r. produkcja w cementowniach wzrosła o 1,4 proc. W tym roku może spaść o około 10 proc.

Sześciu producentów musi zapłacić w sumie ponad 411 mln zł grzywny. Dwie firmy współpracowały z UOKiK. Branża cementowa należy do najczęściej karanych przez urzędy antymonopolowe

Nielegalne porozumienie dotyczące cen i udziałów rynkowych zawarły Lafarge Cement, Górażdże Cement, Grupa Ożarów, Cemex Polska, Dyckerhoff Polska oraz Cementownie Warta i Odra. Ich udziały w polskim rynku cementu wynoszą niemal 100 proc.

Dwie z ukaranych firm – Lafarge i Górażdże Cement – zdecydowały się pójść na współpracę z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Wykorzystały możliwość, jaką daje program łagodzenia kary (tzw. leniency). Dzięki temu Lafarge nie został ukarany grzywną, a Górażdże musi zapłacić karę stanowiącą 5 proc. jej przychodów (104,6 mln zł).

Na pozostałe firmy została nałożona maksymalna kara w wysokości 10 proc. przychodów. Łącznie firmy biorące udział w kartelu muszą zapłacić ponad 411 mln zł. To najwyższa kara nałożona przez UOKiK.

– Kary nie otrzymały Cementownia Rejowiec i Ekocem, gdyż one nie brały udziału w rozmowach dotyczących zmowy cenowej. Były jednak częścią kartelu poprzez działania ich spółek matek, czyli odpowiednio Grupy Ożarów i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8496

Spis treści
Zamów abonament