Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Lepszy Włoch

11 grudnia 2009 | piątek+ | Piotr Kowalczuk
fot: Damien Meyer
źródło: AFP
fot: Damien Meyer
fot: Bjorn Lindgren (scanpix/ap)
źródło: SCANPIX
fot: Bjorn Lindgren (scanpix/ap)

Mario Balotelli urodził się w Palermo, wychowali go przybrani włoscy rodzice. Ma 19 lat. Dla włoskiego futbolu zawodnik Interu Mediolan jest sportową nadzieją i moralną zadrą. Na rasistowskie zaczepki kibiców odpowiada: – Atakują mnie, bo jestem lepszym Włochem niż oni

Nikt nie wie, dlaczego akurat w niedzielę 22 listopada podczas meczu Juventus – Udinese turyński stadion olimpijski zaczął skandować: „Podskocz, a umrze Balotelli” (Saltelli, muore Balotelli), a potem „Nie ma czarnych Włochów”.

Komentatorzy „Gazzetta dello Sport” i „Corriere della Sera” podejrzewali, że to efekt piorunującej mieszanki głupoty z nudnym meczem. Związek futbolowy wystawił Juventusowi za te okrzyki rachunek w wysokości 20 tys. euro i wydawało się, że na tym sprawa się skończy. Tymczasem trzy dni później przed meczem Ligi Mistrzów Bordeaux – Juventus fani turyńczyków znów wzięli na celownik Balotellego.

Ogłoszenie przez stadionowego spikera po włosku, że w Bordeaux nie ma miejsca dla rasistów, jedynie pogorszyło sytuację. Dopiero interwencja cieszącego się wielkim mirem wśród kibiców bramkarza Gianluigiego Buffona przyniosła skutek. Wytłumaczył im, że jeśli nie przestaną, UEFA może przyznać Bordeaux walkower i nakazać rozegranie kolejnego meczu przy pustych trybunach albo na obcym stadionie.

Dziś już wiadomo, że UEFA na razie żadnych sankcji wobec Juve nie wyciągnie, bo w raporcie sędziego i obserwatora o rasistowskich okrzykach nie ma ani słowa. Pewnie dlatego, że wszystko zaczęło się i skończyło przed rozpoczęciem spotkania. Najprawdopodobniej jednak Juventus zostanie ukarany później, bo złożenie skargi zapowiedziała wspierana przez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8496

Spis treści
Zamów abonament