Jak zmusić szefa do wykonania wyroku
Pracodawca, który bezpodstawnie nie wykonuje niekorzystnego dla niego orzeczenia, naraża się na dodatkowe koszty postępowania egzekucyjnego oraz odpowiedzialność karną
Zdarza się, że oporny szef uparcie odmawia wykonania orzeczenia sądu, w którym przywrócono podwładnego do pracy, zasądzono na jego rzecz odszkodowanie lub zaległe wynagrodzenie bądź nakazano sprostowanie świadectwa pracy. Co może w takiej sytuacji zrobić pracownik? Możliwości jest kilka.
Musi być klauzula wykonalności
Przede wszystkim pracownik mający korzystne dla siebie rozstrzygnięcie sądu pracy może wszcząć na jego podstawie postępowanie egzekucyjne.
Ponieważ podstawą prowadzenia egzekucji jest tytuł wykonawczy, powinien najpierw złożyć w sądzie rejonowym, w którym toczyła się sprawa z udziałem pracodawcy, wniosek o nadanie wyrokowi klauzuli wykonalności (art. 776 kodeksu postępowania cywilnego).
Po zaopatrzeniu orzeczenia w taką klauzulę pracownik może udać się już do właściwego organu w celu wszczęcia egzekucji. W zależności od tego, jakie świadczenia zostały zasądzone w wyroku na rzecz pracownika, właściwym organem egzekucyjnym będzie komornik lub sąd.
Do komornika
Egzekucja wyroku będzie należała do komornika wówczas, gdy w orzeczeniu sąd pracy przyznał świadczenie pieniężne, a zatem np. zaległe wynagrodzenie, odszkodowanie za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę czy ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy (art. 759 § 1 k.p.c.).
Pracownik we wniosku o wszczęcie postępowania egzekucyjnego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta