Nadpłatę pensji da się odliczyć bez zgody zatrudnionego
Nie musisz podwładnego pytać o zdanie, gdy chcesz odzyskać środki, które mu niesłusznie przekazałeś. Ale pamiętaj, że możesz zmniejszyć wynagrodzenie o nadwyżkę tylko w najbliższym terminie wypłaty
– Wypłaciliśmy pracownikowi wynagrodzenie (przelew), a on się rozchorował, więc nie należało mu się tyle, ile dostał, i powstała nadpłata.
Zgodził się, by mu za bieżący miesiąc wypłacić mniej, pomniejszając o kwotę stanowiącą nadpłatę. Czy możliwe jest takie rozwiązanie i na podstawie pisma pracownika skompensowanie tego, czy też należy to przeprowadzić kasowo – wypłata, ile się należy, i wpłata – zwrot nadpłaty? – pyta czytelniczka.
Można bez zgody pracownika odebrać powstałą nadpłatę na jego koncie, ale tylko jeśli potrącenie nastąpi w najbliższym terminie płatności kolejnego wynagrodzenia.
Wynagrodzenie to trzeba wówczas zmniejszyć o nienależną kwotę jeszcze przed pobraniem składek na ZUS oraz zaliczki na podatek dochodowy. Gdyby pracodawca tego nie zrobił, może dokonać potrącenia wyłącznie za zgodą pracownika wyrażoną na piśmie.
Za chorobę mniej
Za czas niezdolności do pracy spowodowanej chorobą pracownik ma prawo do 80 proc. wynagrodzenia na podstawie art. 92 kodeksu pracy. Jedynie choroba przypadająca w czasie ciąży lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta