Jak nie popełnić błędu w ewidencji i deklaracji VAT
Ustalenie momentu powstania obowiązku podatkowego jest kluczowe dla prawidłowego rozliczenia VAT. W obowiązujących przepisach znajdziemy wiele wyjątków od reguł podstawowych. Warto o nich pamiętać
Gdy dana czynność jest wykonywana przez podatnika (działającego w takim charakterze), mieści się w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu VAT oraz jej miejscem opodatkowania jest Polska – należy zastanowić się nad momentem, w którym powinna być opodatkowana.
Właściwe określenie momentu powstania obowiązku podatkowego w VAT jest niezmiernie istotne, gdyż służy ono obliczeniu i wykazaniu w odpowiednim czasie kwoty podatku należnego z tytułu danej transakcji.
Moment powstania obowiązku podatkowego wyznacza bowiem ten punkt w czasie, w którym dana transakcja (oraz podatek należny z niej wynikający) powinna być wykazana w ewidencji sprzedaży oraz deklaracji VAT.
Określenie prawidłowego momentu powstania obowiązku podatkowego może być dla wielu przedsiębiorców nie lada trudnością, jako że wymaga ono znajomości reguł w tym zakresie, z uwzględnieniem licznych wyjątków.
Zasady podstawowe
Ogólna zasada wyrażona w przepisach ustawy o VAT mówi, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi.
Przy czym jeżeli wykonanie usługi powinno być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w siódmym dniu od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.
Innymi słowy, jeżeli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta