Pieniądze można wypłacać na raty
Nie ma zakazu przekazywania poborów częściej niż raz w miesiącu. Nie jest też zabroniony ich podział na części. Ale musi być zachowana szczególna ostrożność przy stosowaniu takich rozwiązań
Z jaką częstotliwością wynagrodzenie za pracę powinno być wypłacane? Odpowiedź wydaje się oczywista: przynajmniej raz w miesiącu, zwykle na jego koniec. Jednak warto rozważyć inne warianty. I dodatkowo zastanowić się, czy pensja może trafić do pracownika w częściach.
Zasada kodeksowa
Art. 85 § 1 kodeksu pracy wskazuje, że wypłaty wynagrodzenia dokonuje się co najmniej raz w miesiącu, w stałym i ustalonym z góry terminie.
Termin ten nie może być dłuższy niż do dziesiątego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym praca była świadczona. Jest to oczywiście zasada ogólna i w praktyce obrotu najczęściej stosowana. Nie jest to jednak jedyna forma, w jakiej można się z pracownikiem rozliczać.
Cytowany przepis wskazuje, że wypłata wynagrodzenia raz w miesiącu oznacza minimalną częstotliwość wypłaty, a nie jedyną, którą może posłużyć się pracodawca.
Wyjątki są możliwe
Przedstawiciele doktryny są zgodni, że nie ma przeszkód do wypłaty wynagrodzenia za okresy krótsze niż miesięczne. Zasady takie mogą bowiem wynikać z przepisów branżowych, zakładowych czy też umowy o pracę. Elastyczność...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta