Wiewiórki zamiast gołębi
Nowa, multimedialna trasa w sercu Krakowa z pewnością przyciągnie do miasta zaintrygowanych ekspozycją turystów
Dla uczonych przestrzeń pod powierzchnią Rynku Głównego to miejsce niezwykłych odkryć archeologicznych.
– Te badania mają ogromną wartość dla polskiej nauki – nie ma wątpliwości prof. Ireneusz Płuska z Wydziału Konserwacji ASP w Krakowie, przewodniczący Zespołu Ekspertów ds. Koordynacji i Nadzoru nad pracami w podziemiach rynku.
– Bezcenny materiał odsłonięty przez archeologów pozwala zrozumieć istotę przełomu, jaki dokonał się w Krakowie w XIII wieku – mówi prof. Płuska. – Choć zabrzmi to nieco ryzykownie, mam wrażenie, że był to znacznie poważniejszy skok cywilizacyjny niż nasze wstąpienie do Unii Europejskiej. A na pewno z nim porównywalny.
Od początku spodziewano się ciekawych odkryć, ale nikt nie przypuszczał, że po kilku sezonach badań dojdzie do naukowego trzęsienia ziemi. Prace wykopaliskowe trwały w Krakowie w latach 2005 – 2010 i zaowocowały przełomowymi znaleziskami. Jak podkreślają archeolodzy, stało się to możliwe tylko dzięki systemowi tzw. badań szerokopłaszczyznowych.
– Możliwość prowadzenia systematycznych prac w tak niezwykłym miejscu przyjęliśmy z wielkim entuzjazmem – podkreślał szef zespołu archeologów dr Cezary Buśko. – Wbrew temu, co się powszechnie sądzi, okolice Sukiennic, czyli serca Krakowa, wcale nie były dotąd gruntowanie poznane. Zresztą prace trwają do dziś i na pewno przyniosą niejedną niespodziankę.
Cztery...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta