Scenariusze dla PKO BP
PKO Bank Polski powinien umacniać swoją pozycję przede wszystkim w Polsce. Zagraniczna ekspansja ma sens, ale tylko, gdy pojawią się prawdziwe okazje. Mądre akwizycje w kraju to dobry pomysł na rozwój banku
– Jeśli chodzi o akwizycje, to chcemy być aktywni w regionie – mówił wczoraj Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP, w pierwszym oficjalnym wystąpieniu po fiasku przejęcia Banku Zachodniego WBK.
„Puls Biznesu” podał wczoraj, że PKO BP wspólnie z PZU chce przejąć od belgijskiego KBC czeski bank CSOB. Zbigniew Jagiełło określił te informacje jako czystą fikcję literacką.
Określiliśmy trzy najbardziej prawdopodobne warianty rozwoju banku. Z rozmów z konkurentami i analitykami wynika, że najbardziej realnym scenariuszem dla największego polskiego banku jest przyspieszony rozwój organiczny. Dalej jest to szukanie akwizycji w kraju, które wzmocnią tę politykę. Na końcu zaś jako najmniej realne wytypowaliśmy przejęcie innego banku w regionie.
Zacząć od siebie
– PKO BP powinien wykorzystać do maksimum swoją wewnętrzną siłę – mówi Rafał Juszczak, były prezes banku.
– Na razie trzeba porzucić marzenia o przejęciu średniego lub dużego banku w regionie. Bo obecnie PKO BP nie ma operacyjnych kompetencji do takiej inwestycji. Podobnego zdania są inni byli członkowie zarządu banku, z którymi rozmawialiśmy. – Instytucja powinna przede wszystkim zwiększyć pozycję w produktach inwestycyjnych typu fundusze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta