Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dwa etaty to dwie różne podstawy do naliczania dni wolnych

24 września 2010 | Gazeta prawa i podatków | Maciej Bogucki
autor zdjęcia: Tomasz Wawer
źródło: Rzeczpospolita

Prawo do urlopu wypoczynkowego nabywa pracownik pozostający w określonym stosunku pracy z danym pracodawcą. Jego wymiar wyliczany jest odrębnie dla każdego stosunku zatrudnienia

Wymiar i zasady udzielania urlopów pracowniczych, a także dopuszczalność wypłaty ekwiwalentu pieniężnego za urlop niewykorzystany, określa kodeks pracy w art. 152 i następnych.

Zależnie od stażu

Zgodnie z art. 154 § 1 kodeksu pracy dla pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy wymiar urlopu wynosi 20 dni przy zatrudnieniu krótszym niż lat dziesięć oraz 26 dni przy zatrudnieniu przekraczającym ten okres.

W przypadku pracownika świadczącego pracę w niepełnym wymiarze czasu pracy wymiar urlopu ustalany jest proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy zgodnie z art. 154 § 2 k.p.

Ważne jest, że przy ustalaniu stażu pracy, od którego zależą okresy urlopowe, wlicza się staż zatrudnienia u poprzednich pracodawców. Oznacza to, że pracownik, który nabył prawo do np. 20 dni urlopu, podejmujący dodatkowe zatrudnienie, uzyskuje prawo do takiego samego wymiaru urlopu u nowego pracodawcy.

Należy jednak wskazać, iż...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8735

Spis treści

Styl życia

Zamów abonament