Gotuj zdrowo i smacznie
Przyrządzanie posiłków w miedzianych i aluminiowych garnkach oraz w naczyniach z uszkodzoną emalią lub zniszczoną powłoką teflonową ma wpływ na wartości odżywcze przygotowywanych w nich potraw – twierdzą technologowie żywienia. Dlatego dla własnego zdrowia wybierajmy naczynia ze stali nierdzewnej.
Na rynku roi się od garnków, patelni, szybkowarów i innych choćby szklanych naczyń, które reklamuje się jako najtrwalsze, najbezpieczniejsze dla zdrowia i gwarantujące przygotowanie najlepszych w smaku potraw. Czy rzeczywiście to, w czym, a nie jak gotujemy ma wpływ na smak i wartości odżywcze przygotowywanych potraw?
Miedziane czy emaliowane
– To, w czym gotujemy potrawy, ma wpływ zarówno na walory smakowe, odżywcze, jak i nawet estetyczne. Gotując w naczyniach aluminiowych kwaśne produkty, tj. na przykład bigos czy kapuśniak, a nawet ziemniaki, czyli kwaśne, a drugiej strony wszystkie te, które posiadają witaminę C po ugotowaniu będą miały zszarzały kolor. Podczas obróbki cieplnej w aluminiowym garnku dochodzi do utlenienia witaminy C. Potrawa traci więc swoje wartości odżywcze. A przedostające się do potrawy aluminium zjadamy. Naukowcy podejrzewają, że glin ma wpływ na choroby neurologiczne. Dlatego nie polecam aluminiowych naczyń do gotowania – wyjaśnia prof. Józef Korczak z Katedry Technologii Żywienia Człowieka Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Podczas procesu gotowania w naczyniach miedzianych również dochodzi do reakcji chemicznych w wyniku, których powstaje wiele związków szkodliwych dla zdrowia. – Miedź jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta