Ścieżka nie tylko dla cyklisty
Zanim wsiądziesz na rower, dowiedz się, jak bezpiecznie się nim poruszać i co grozi za złamanie przepisów drogowych. W taryfikatorze mandatów nie zapomniano o rowerzystach
Zaczęła się jesień. Powoli zbliża się koniec największego sezonu rowerowego. Coraz więcej miłośników dwóch kółek korzysta jednak z rowerowych wycieczek aż do pierwszych śniegów. Warto więc poznać prawa uczestników ruchu na dwóch kółkach.
Kodeks drogowy definiuje rower jako “pojazd jednośladowy lub wielośladowy poruszany siłą mięśni osoby jadącej tym pojazdem”. Nie są to zatem tylko dwukołowce. Wśród rowerów są także rzadkie, ale spotykane rowery trójkołowe, np. z montowanym fabrycznie tylnym koszem lub produkowane z myślą o osobach niepełnosprawnych.
Chodnik lub pobocze
Na drogach rowerowych często dochodzi do konfliktów pomiędzy rowerzystami i pieszymi. Ci ostatni powinni pamiętać, że mogą poruszać się drogą dla rowerów tylko w sytuacji gdy nie ma chodnika lub pobocza albo nie ma szansy na korzystanie z nich (np. są przebudowywane i wyłączone z ruchu). Wtedy jednak pierwszeństwo mają rowerzyści.
Kodeks drogowy przewiduje wyjątek od tej zasady – kiedy pieszym jest osoba niepełnosprawna, rowerzysta musi ustąpić mu pierwszeństwa.
Rowerzysta ma obowiązek korzystać z istniejącej drogi dla rowerów lub drogi dla rowerów i pieszych. Jeśli jedzie po wspólnej (przeznaczonej dla jednych i drugich), musi ustąpić miejsca pieszym.
Kiedy nie ma drogi dla rowerów,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta