Sezonowe i egzotyczne
By z urlopu przywieźć tylko dobre wspomnienia, a nie grzybice, poparzenia słoneczne i zatrucia pokarmowe, zabierzmy odpowiednio wyposażoną apteczkę, zaszczepmy się i zwracajmy szczególną uwagę na warunki higieniczne
Podstawą wyposażenia apteczki są środki opatrunkowe. Otarcia, odciski to najczęstsze konsekwencje wielogodzinnych wędrówek w nieodpowiednich butach.
Na wszelki wypadek warto spakować na wakacje środki opatrunkowe, tj. jałową gazę i gaziki, plaster bez opatrunku i altacet do okładów na skręcenia lub opuchnięcia. Gdy pieką stopy, puchną nogi, ulgę przyniesie posmarowanie łydek np. żelem lioton. Prawdziwą udręką podczas letnich wycieczek bywają pęcherze na stopach. Dlatego warto mieć specjalne plastry, np. hansaplast, które łagodzą ból, a zawarty w nich żel wchłania płyn nagromadzony w pęcherzu. Taki opatrunek sam się odkleja, gdy rana całkowicie się zagoi. Do dezynfekcji obtarć i zranień przydadzą się woda utleniona, spirytus salicylowy, saszetki leko, odkażający żel rivel. Warto też wziąć ze sobą zestaw wodoodpornych plastrów z opatrunkiem, kilka jałowych gazików w oddzielnych opakowaniach, dwa – trzy bandaże opatrunkowe, bandaż elastyczny.
Na rany i biegunki
Do odkażania ran przyda się natomiast rivanol o stężeniu 0,1 – 0,5 proc. To środek, który ma jeszcze jedno zastosowanie. Podany doustnie w ilości 50 mg trzy – cztery razy dziennie leczy biegunkę i stany zapalne żołądkowo-jelitowe, a jak wiadomo to jedna z częstych dolegliwości wakacyjnych i powakacyjnych związanych ze zmianą klimatu, wody i jedzenia. Dlatego środków przeciw biegunce nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta