Jak firma rozlicza opłatę ekologiczną
Firma, która rzetelnie rozlicza się z marszałkiem województwa z wprowadzonych do obiegu opakowań zalicza wydatki do kosztów podatkowych. Nie jest nimi natomiast, mająca charakter sankcji, dodatkowa opłata produktowa
Przepisy o podatku dochodowym zawierają szczegółowe regulacje dotyczące możliwości zaliczania do kosztów opłat związanych z wprowadzaniem do obrotu produktów, które szkodzą środowisku.
Odzyskiwanie opakowań
Z art. 16 ust. 1 pkt 19a ustawy o CIT wynika, że kosztem podatkowym jest opłata produktowa, o której mowa w art. 12 ust. 2 tej ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej.
Przepis ten dotyczy przedsiębiorców, którzy nie osiągnęli odpowiedniego poziomu odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych. Muszą oni wpłacać opłatę produktową. Oblicza się ją jako iloczyn stawki opłaty i różnicy pomiędzy wymaganym a osiągniętym poziomem odzysku (recyklingu) przeliczonej na wielkość wyrażoną w masie produktów lub opakowań.
Przedsiębiorca, który wywiązuje się ze swoich obowiązków, ma więc prawo zaliczać wydatki do kosztów uzyskania przychodów. Inaczej jest, gdy tego nie robi. Artykuł 16 ust. 1 pkt 19a ustawy o CIT stanowi bowiem, że nie uznaje się za koszt dodatkowej opłaty produktowej, o której mowa w art. 17 ust. 2 ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta